Vše o medu a včelách - Tomáš Přecechtěl


 

MED A VČELY jsou naše stránky o včelařství, včelách a včelích produktech.

Historie včelaření našeho rodu

Počátky včelaření našeho rodu začaly v roce 1930, kdy začal včelařit můj děda.

Jelikož jsem v blízkosti včel vyrůstal, měl jsem k nim velice blízký vztah. Když můj děda už neměl takové fyzické síly, aby se mohl o včely starat sám, začal jsem mu s tátou pomáhat. V roce 1977  nám  předal včelstva a byl nám nablízku, když jsme potřebovali poradit. Ve stejném roce jsem se stal členem Českého svazu včelařů ZO Tučapy.  

Nyní jsem členem ZO ČSV Řeporyje. Tato organizace vznikla v roce 1899, jako spolek včelařů a je jednou z nejstarších u nás.

Včelařství

Patří mezi nejstarší obory  lidské činnosti. Nejdříve přinášelo člověku med a vosk,  později se začalo využívat i příznivých účinků mateří kašičky, včelího jedu, pylu a propolisu.

S postupným využíváním zemědělské půdy nabývalo včelařství významu při opylování hmyzosnubných rostlin. Z celé početné třídy hmyzu má včela medonosná největší význam pro opylování a to z 95 %. Zbývajících 5 % připadá na čmeláky, samotářské včely a ostatní příležitostně opylující hmyz.

V roce 1951 byl ustaven Český svaz včelařů jako jednotné občanské sdružení, jehož hlavním cílem bylo vytvářet a zajišťovat podmínky pro všestranný rozvoj včelařství.

Naší snahou je propagace medu a zvyšování povědomí a znalosti lidí o medu jako takovém. Probíhá řada výstav, přednášek, naučných a populárních kampaní a také spolupráce s jinými projekty, které med účinně propagují.

 

NahoruLogo ČSV


www.medavcely.cz | tomas(zavináč)medavcely.cz |